نکاتی برای محافظت از حساب اینستاگرام خود در برابر هنرمندان کلاهبرداری

نکاتی برای محافظت از حساب اینستاگرام خود در برابر هنرمندان کلاهبرداری
نکاتی برای محافظت از حساب اینستاگرام خود در برابر هنرمندان کلاهبرداری

اینستاگرام یکی از بزرگترین شبکه های اجتماعی در حال حاضر در جهان است. چیزی که به عنوان یک برنامه اشتراک‌گذاری عکس ساده شروع شد، اکنون به گزینه‌ای سودآور برای تأثیرگذاران رسانه‌های اجتماعی تبدیل شده است که در طیف متنوعی از جایگاه‌ها فعالیت می‌کنند.

متأسفانه پولی که اینفلوئنسرهای اینستاگرام به دست می آورند توجه بسیاری از کلاهبرداران مخرب را به خود جلب کرده است. کاربرانی که از کلاهبرداری های رایج در این پلتفرم آگاه نیستند، مستعد هک شدن حساب های خود و در بدترین حالت، سرقت پول آنها هستند.

چرا باید نگران کلاهبرداری های اینستاگرام باشید؟

چندین کلاهبرداری در اینستاگرام وجود دارد که در درجه اول برای به دست آوردن لایک و فالوور است. در حالی که این کلاهبرداری ها تقلبی هستند، تنها بدی که از آنها بیرون می آید این است که صفحات کلاهبرداران معتبرتر می شوند. در دراز مدت، این کلاهبرداری ها آسیب زیادی به کاربران وارد نمی کند.

با این حال، بسیاری از کلاهبرداری های دیگر نیز وجود دارند که هدف آنها سرقت اطلاعات شخصی افراد است. در مقایسه با کلاهبرداری های قبلی، این کلاهبرداری ها بسیار خطرناک تر هستند. هنگامی که اطلاعات شخصی کاربران به سرقت رفت، کلاهبرداران می توانند از آن اطلاعات برای انجام فعالیت های غیرقانونی بدون اطلاع کاربران استفاده کنند.

اینستاگرام همچنین این روزها امکان تراکنش های مالی را فراهم می کند، که این امکان را برای کلاهبرداران فراهم می کند تا جزئیات کارت های اعتباری، کارت های نقدی و کیف پول های پرداخت دیجیتال را به سرقت ببرند. حتی با وجود اینکه افراد فیسبوک تمام تلاش خود را می‌کنند تا اینستاگرام را ایمن کنند، اما اگر مراقب نباشند، کاربران همچنان می‌توانند طعمه کلاهبرداران شوند.

نکات مهم حفاظتی

کلاهبرداران ممکن است وقت شیرین خود را برای ایجاد ارتباط با کاربران صرف کنند و سپس در زمانی که در آسیب پذیرترین حالت خود هستند آنها را به دام بیاندازند. با این حال، چند راه وجود دارد که از طریق آن کاربران اینستاگرام می توانند از حساب های خود محافظت کنند.

بنابراین، اگر شما یک کاربر اینستاگرام هستید که برای امرار معاش خود به پلتفرم متکی هستید، برای دانستن مفیدترین نکات برای محافظت از حساب Insta خود در برابر کلاهبرداران، ادامه مطلب را بخوانید.

1. فقط به پیام هایی که از حساب های تأیید شده ارسال می شوند پاسخ دهید

حساب های تایید شده در اینستاگرام دارای تیک آبی در کنار نام کاربری خود هستند، اما اکانت های جعلی اینستاگرام این گونه نیستند. بنابراین، اگر پیامی از یک حساب تأیید نشده دریافت کردید، به آن پاسخ ندهید. به زبان ساده، تیک های آبی نشان دهنده اصالت کاربران و برندها هستند. همچنین می‌توانید با جستجوی وب‌سایت‌های رسمی یک برند یا کاربر مشکوک، یک بررسی پس‌زمینه انجام دهید.

اگر برند دارای حساب رسمی اینستاگرام باشد، به وضوح در وب سایت آنها ذکر می شود. با این حال، اگر یکی نداشته باشد، احتمالاً پیامی از یک کلاهبردار دریافت کرده‌اید که وانمود می‌کند برند است.

2. فالوورهای خود را زیر نظر داشته باشید

در اینستاگرام، هم کاربران و هم برندها همیشه مراقب افزایش تعداد فالوورهای خود هستند. فالوورهای بیشتر اینستاگرام به معنای برجستگی بیشتر و پتانسیل انجام معاملات پرسودتر است. با این حال، وقتی به افراد غریبه اجازه می دهید اکانت اینستاگرام شما را دنبال کنند، خطر کلاهبرداری را افزایش می دهید.

مخصوصاً مراقب غریبه هایی باشید که سعی در ایجاد روابط یا جلب اعتماد شما دارند. اگر اشاره ای به موارد مشکوک دریافت کردید، وقت خود را برای مسدود کردن افراد غریبه تلف نکنید. همچنین، عاقلانه است که مراقب غریبه هایی باشید که هیچ فالوور مشترکی با شما ندارند.

3. هنگام پاسخ دادن به پیام های عجیب و غریب از طرفداران شناخته شده مراقب باشید

اکانت های اینستاگرام فالوورهای شما به همان اندازه احتمال دارد که قربانی کلاهبرداری شوند. بنابراین، اگر پیام مشکوکی از طرف فالوورهایی که شخصاً می شناسید دریافت کردید، وقت آن است که احتیاط کنید. در چنین سناریویی، بهترین شرط شما این است که مستقیماً با فالوورها تماس بگیرید و از آنها بخواهید تأیید کنند که آیا آنها بودند که پیام های مشکوک را ارسال کردند یا خیر.

اگر آنها ارسال آن پیام ها را به خاطر نمی آورند، باید از آنها بخواهید که فوراً اقدام کنند. آنها می توانند حساب های مربوطه خود را در کنار هشدار به کاربران و مارک هایی که آنها را دنبال می کنند و کسانی که توسط آنها دنبال می شوند گزارش دهند.

فالوفون-فالورگیر اینستاگرام

4. از طریق پیام به حساب Insta خود وارد نشوید.

یکی از محبوب‌ترین روش‌های فیشینگ اکانت اینستاگرام، ارسال لینک‌هایی برای کاربران است که از آن‌ها بخواهید با کلیک روی لینک‌ها وارد حساب کاربری خود شوند. اگر پیشنهاد سودآوری را در پیام مشاهده کردید، وسوسه می شوید که روی پیوند کلیک کنید. با این حال، این احتمال وجود دارد که با کلیک بر روی این پیوند، اعتبار ورود شما به یک کلاهبردار تحویل داده شود.

بنابراین، هر زمان که مجبور شدید وارد حساب اینستاگرام خود شوید، از برنامه یا URL رسمی استفاده کنید. توصیه می‌کنیم برای ورود به تمام حساب‌های ایمیل و رسانه‌های اجتماعی خود به همین رویه پایبند باشید.

5. احراز هویت چند عاملی را فعال کنید

احراز هویت چند عاملی یک ویژگی امنیتی چشمگیر است که در اکثر وب سایت های رسانه های اجتماعی مهم موجود است. با این حال، معمولاً به طور پیش فرض فعال نیست. این ویژگی با احراز هویت ورود به حساب از طریق یک چک پوینت ثانویه کار می کند.

به عنوان مثال، ممکن است پس از وارد کردن اطلاعات ورود به سیستم، از شما خواسته شود که یک رمز عبور یکبار مصرف (OTP) که به تلفن شما ارسال شده است را وارد کنید. این تضمین می کند که فردی که وارد حساب شما می شود، کسی جز شما نیست.

اکثر برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها تعدادی گزینه احراز هویت چندعاملی مانند ایمیل، پیام متنی، بیومتریک و درخواست‌های درون برنامه را ارائه می‌دهند. بنابراین شما می توانید راحت ترین گزینه در اختیار خود را انتخاب کنید.

6. حساب هایی را که اطلاعات شخصی می خواهند مسدود کنید

اگر به طور ناگهانی پیامی دریافت کردید که می گوید در ازای اطلاعات شخصی چیز خاصی دریافت خواهید کرد، باید حسابی را که آن را ارسال کرده است مسدود کنید. صرف نظر از اینکه این پیشنهاد چقدر فریبنده است، تسلیم شدن در چنین پیشرفت هایی تقریباً به ناچار شما را به سراشیبی لغزنده هدایت می کند.

حتی به خود زحمت مکالمه با چنین افرادی را هم نداشته باشید، زیرا اگر اولین چیزی که آنها می خواهند جزئیات حساب بانکی شما باشد، تنها چیزی که واقعاً می خواهند پول شما است.

همچنین ممکن است با پیام هایی روبرو شوید که از شما می خواهند برای یک محصول یا خدمات هزینه کنید. قبل از جدا شدن از اطلاعات مهم خود، مطمئن شوید که هم محصول و هم فروشنده اصل هستند.

7. از آنتی ویروس ممتاز استفاده کنید

این ممکن است واضح ترین نکته در این لیست از نکات باشد، اما تعجب خواهید کرد که بدانید کاربران زیادی وجود دارند که بدون نرم افزار آنتی ویروس با کیفیت به اینترنت دسترسی دارند. در حالی که گزینه‌های رایگان زیادی وجود دارد، توصیه می‌کنیم یک نرم‌افزار ضد ویروس ممتاز خریداری کنید.

ویژگی‌های امنیتی آن به شما کمک می‌کند از مشکلات دوری کنید، به خصوص اگر به طور تصادفی روی پیوندی با بدافزار تعبیه‌شده در آن کلیک کنید. این روزها، بسیاری از توسعه دهندگان نرم افزار ضد ویروس نیز خدمات مبتنی بر اشتراک را ارائه می دهند. بنابراین، اگر می‌خواهید گزینه‌ای مناسب جیبی داشته باشید، این خدمات مبتنی بر اشتراک راهی برای رفتن هستند.

انواع کلاهبرداری های اینستاگرامی که باید از آنها آگاه باشید

به غیر از فیشینگ حساب اینستاگرام، که در آن کلاهبرداران اطلاعات شخصی کاربران و فالوورهای آنها را استخراج می کنند، کلاهبرداری های دیگری نیز در اینستاگرام ظاهر شده اند. بیایید نگاهی دقیق تر به آنها بیندازیم:

کلاهبرداری های سرمایه گذاری:

طرح های سرمایه گذاری جعلی در اینستاگرام کاربران را با درخواست از آنها برای سرمایه گذاری در خدمات و محصولات جعلی هدف قرار می دهد. کلاهبرداران معمولاً از کاربران می خواهند که چند صد دلار یا پوند سرمایه گذاری کنند. آنها ادعا می کنند که این پول صرف معاملات در بازار سهام می شود.

با این حال، کلاهبرداران به محض سرمایه گذاری کاربران پولی که به سختی به دست آورده اند ناپدید می شوند و به احتمال زیاد، کاربران پول خود را پس نخواهند گرفت.

حساب‌های برند:

حساب برند جعلی معمولاً محصولات تقلبی مد و سبک زندگی را تبلیغ می‌کند و تخفیف‌هایی را نوید می‌دهد که به سادگی بیش از حد خوب هستند که واقعی باشند. پولی که کاربر برای این محصولات می پردازد توسط کلاهبرداران برای خرید فالوور و لایک استفاده می شود که اعتبار بیشتری به کلاهبرداری تجاری می بخشد.

هدایا:

همه هدایا در اینستاگرام جعلی نیستند. با این حال، برخی چنین هستند و معمولاً به کاربرانی که از طریق نظرات یا لایک‌ها با پست‌هایشان درگیر می‌شوند یا صفحات آن‌ها را دنبال می‌کنند، جوایز غیرقابل‌وجودی را وعده می‌دهند. هدف واقعی این کلاهبرداران افزایش تعامل اینستاگرام در صفحات خود است که از آن سوء استفاده می کنند تا کلاهبرداری های خود را در ظاهر معتبر جلوه دهند.

هدایا اغلب با کلاهبرداری های فیشینگ برای سرقت اطلاعات شخصی ترکیب می شوند.

بخت آزمایی های جعلی:

کلاهبرداری های بخت آزمایی جعلی تا حدودی به این صورت عمل می کنند – کلاهبرداران با ادعای اینکه یک پاداش بزرگ برنده شده اند به سراغ کاربران می روند. با این حال، کلاهبرداران از کاربران درخواست می‌کنند که برای دریافت جوایز، هزینه‌ای را دریافت کنند. هنگامی که کلاهبرداران هزینه را از کاربران دریافت می کنند، ناپدید می شوند.
پیشنهادات اشتراک جعلی: افزایش خدمات مبتنی بر اشتراک منجر به پیشنهادات اشتراک جعلی متعدد شده است.

کلاهبرداران کاربران را به این فکر سوق می دهند که در حال مشترک شدن برای سرویس های پخش فیلم یا موسیقی هستند. آنها تمایل به ارائه تخفیف های باورنکردنی دارند، که کاربران را وسوسه می کند تا از پول خود جدا شوند. هنگامی که هزینه های اشتراک جمع آوری می شود، کاربران بالا و خشک می مانند.

طرح‌های وام تقلبی:

کاربران اینستاگرام که به شدت به پول نیاز دارند، به احتمال زیاد گرفتار این طرح‌های وام جعلی می‌شوند. این طرح‌ها شامل کلاهبردارانی است که با ادعای ارائه وام فوری با پرداخت هزینه کمی به کاربران مراجعه می‌کنند. با این حال، آنها هیچ باری ارائه نمی دهند و در عوض با پول ناپدید می شوند.

 

دیدگاه خود را بنویسید

اگر شما هیچ حساب کاربری ندارید ثبت نام کنید، برای ارسال دیدگاه نیاز است که ثبت نام و یا وارد شوید.

نوشته های تازه